Kas yra daniškasis hygge?

  • Pasidalinsiu neredaguotu interviu, kuris buvo pagrindas spausdintam žurnale "Rasos" . Kalbino GRAŽU NET MĖLYNA gerbėja Giedrė Rymeikė, atsakinėjau aš, Kristina - GRAŽU NET MĖLYNA įkūrėja ir puoselėtoja.

     Giedrė: Hygge – neišverčiamas daniškas žodis, kurio arčiausias atitikmuo greičiausiai būtų „jaukumas“, tačiau kitaip. Kas yra Hygge?
    Kadangi nesu hygge specialistė, tai į šį klausimą galiu atsakyti tik taip, kaip aš suprantu hygge ?
    Kristina: Man pirmas lietuviškas žodis, kuris ateina į galvą irgi yra JAUKUMAS. Toliau seka bendravimas, šiluma, ugnis, gražūs dalykai, skanus maistas, kokybiškos medžiagos, gamta, lėtumas, rūpestis, juokas ir dar daug kitų teigiamas emocijas sukeliančių žodžių. Jaukumas – geras lietuviškas žodis hygge vertimui, nes jame daug telpa – ir namų jaukumas, ir žmogus gali būti jaukus, ir santykiai jaukūs. Gal tik maistas turi būt skanus, sotus, estetiškai pateiktas ir kvepiantis. Maisto hygge priklauso ne tik nuo produktų, indų, bet ir nuo to, su kuo tą maistą valgai. Jei minkštutėles bandeles gražioje lėkštutėje atsineši prie degančio židinio ir su mielu žmogum geri šiltą gėrimą prisikąsdamas jomis – hygge. O jei tą bandelę kiši vienas stovėdamas kamštyje – jau tikrai toli nuo hygge :D
    Giedrė: Kur Danijoje susiduriate su Hygge? Ko lietuviams reikėtų pasimokyti?
    Kristina: Danijoje viešėdavau pas eilinius danus jų namuose. Tai ten pats tikriausias hygge ir matomas. Pirmiausia į akis man krito namai - jie tarsi pradingsta vietovėje – nemačiau nė vieno neoninių spalvų namo, Tie “hofai” dažniausiai balti, jaukiai pastatyti L arba U formos, kad būtų vidinis kiemas ir jūros vėjas neužpūstų. Namai įrengti paprastai, bet labai kokybiškai. Daug natūralių medžiagų, mažai rėkiančių detalių ar spalvų. Danai tikrai yra namų tekstilės fanai – jų namuose daugybė pagalvėlių, užtiesalų, stalo takelių, rankšluostėlių, vilnonių kilimų, jie garbina liną ir lietuviškas linas ten mėgstamas ir vertinamas. Lietuviai nelabai ko ir turi mokytis iš danų – gal labiau atsigręžti į savo šaknis ir viskas bus hygge ? Juk anksčiau visuose namuose kabėdavo užuolaidos, puoštos nėriniais, staltiesės buvo kasdienybė, o ne šventinis reikalas, lininiai rankšluosčiai nuo naudojimo pavirsdavo švelniausiais, namuose visad būdavo puodkelių, megztų kilimėlių, austų lovatiesių, o patalynė! Pas tvarkingesnes šeimininkes ji būdavo nėriniais ir “meriškavimu”, siuvinėjimu puošta. Viską mes tai turėjome, bet sovietmetis pakoregavo mūsų gyvenimą ir hygge nebetobulėjo… Didelės jaukios virtuvės su krosnimi, indauja ir didžiuliu mediniu stalu pavirto į 6 kvadratų virtuvėles su taburetėmis… Ir to meto ardomasis stilius pagadino lietuvių tradicijas… reikia tik atsigręžti į Lietuvos laikus ir viską prisiminti ?
    Giedrė: Daugelis vadina Hygge filosofija. Vadinasi, tai ir galvojimo būdas. Kaip galvojama „hygge“?
    Kristina:Man atrodo, kad esminis hygge galvojimas yra įvardintas Justino Marcinkečiaus žodžiuose – gerumas tas gyvenimas, gerumas…
    Mėgautis akimirka, džiaugtis bendravimu, girdėti žmones, apsupti save jaukumu, ilsėtis, skirti laiko pomėgiams – aš taip suprantu hygge ?
    Giedrė: Daugelis patarimų, kaip įsileisti į savo gyvenimą Hygge, skiria dėmesio aplinkai ir jos dekorui. Kokiam? Kiek tam svarbu ekologija, dizainas?
    Kristina: Aplinka – vienas iš matomiausių dalykų, dėl to ji pirmiausia ir krenta į akis. Pamatyti, ką tu jauti ir galvoji - sunkiau, nei pamatyti tavo kiemą, sodą ar namus. Kaip jau sakiau - hygge labai svarbu natūralumas. Natūralios medžiagos. Tiek statybinės, tiek interjere, balduose. Medinis ar plytinis namas, kuriame kokybiški mediniai baldai, vilnoniai kilimai, mediniai laiptai, netgi dailylentės interjere - yra hygge. Blokinis daugiabutis ir plastikiniai staliukai – nemanau, kad hygge :D Tačiau net blokinio namo bute galima susikurti hygge. Pasirinkti savo mėgstamas spalvas, apgalvoti detales, nusipirkti mielus prisiminimus žadinančius indus, pagalvoti apie namų tekstilę, užsidegti žvakių, išsikepti kvepiančių pyragų ar sausainių, pasikviesti draugų ir surengti stalo žaidimų vakarėlį – tai yra hygge ?
    Giedfrė: Dažnai atrodo, kad hygge svarbi tik žiemą, kai už lango šalta ir tamsu. Ar tikrai?
    Kristina: Vasarą mes turime daug veiklų ir namuose būname mažai – visas hygge persikrausto į gamtą, kur tikrai nereikia ypatingų pastangų tam hygge sukurti. Gamta už mus padirbėjus senų seniaisiai. Ne veltui landšafto dizaineriai sako, kad jei norite mokytis - stebėkit gamtą. Ateikit prie upės ir žiūrėkit, kokie augalai auga, kaip dera jų proporcijos. Pažvelkit į pamiškę ir pamatysit, kad žemesni augalai priekyje, o aukštesni už jų…Gamta viską sukūrusi hygge. Žmogus tik turi negadinti ir mėgautis. O štai žiemą ilgai nepasėdėsi net prie didžiausio laužo lauke – norisi jaukumo namuose. Gal dėl to ir dažniau hygge tapatinama su šaltuoju periodu. Tada ir karšti troškiniai, tirštos sriubos, dabartinės krosnies – orkaitės naudojimas, kuris suteikia papildomą šilumą, kvapą… Šilti pledai, karšti gėrimai, lemputės ir žvakės, nes temsta anksti – visa tai ryškiau atspindi hygge.
    Giedrė: Hygge daug dėmesio skiriama maistui, jo gaminimui namuose. Koks maistas yra Hygge?
    Kristina: Ko gero supykdysiu sveikuolius pasakydama, kad hygge maistas yra saldumynai, kepiniai, karštas šokoladas, sotūs troškiniai, mėsa ir bulvės, tirštos sriubos, o štai salierų lazdelės – jau ne hygge :D Bet taip yra… Tai nereiškia, kad negalima jų valgyti, jei norite hygge. Viskas, kas žmogui patinka – yra savotiškas to žmogaus hygge. O jei kalbėtume apie mano išvardintus hygge priklausančius valgomus dalykus- tai irgi nereiškia, kad jų danai ar kiti šį gyvenimo būdą pamėgę žmonės yra nutukę ir apsiriję. Ne, koloringo maisto nereikia daug. Be to - kai valgai su kompanija, šnekučiuojantis – suvalgai žymiai mažiau, nei kimšdamas vienas žiūrėdamas serialą :D Kaip kjau kalbėjome - vienas iš hygge dalykų – buvimas gamtoje. Jei po sočių pietų išeinam pasivaikšioti, pavedžioti augintinį ar tiesiog pažaisti sniego mūšį – tai karšto šokolado puodelis nenusės ant klubų :D
    Esminis dalykas, kuris svarbus kalbant apie maistą – stalo vaizdas. Gražūs indai, žvakės ant stalo, kokybiški įrankiai ir stalo tekstilė – pagrindiniai hygge ingredientai ? Be jų joks gražiausias pyragas netenka prasmės. Vienkatiniai indai, plastikas - ne hygge dalykai.
    Giedrė: Ar lietuviams reikėtų įsileisti danišką Hygge į savo gyvenimą ir kaip tai padaryti?
    Kristina: Kaip jau ir sakiau – lietuviai tą hygge tikrai turėjo ir tie, kurie su nostalgija prisimena savo senelius ir prosenelius - tikrai širdy nešiojasi tą hygge. Pandemija, manau, daug ką sugrąžino į namus ir jei netekome artimo bendravimo su draugais, giminaičiais – tai šeimose to hygge tikrai padaugėjo. Žmonės pradėjo žaisti stalo žaidimus, kartu žiūrėti filmus, daugiau kepa namuose, mažiau lankosi kavinėse, perka jaukių dalykų, kurie prisideda prie hygge namuose. Viską žmonės daro teisingai, jei leidžiasi paskui intuiciją ? Jei nori ryto kavą gerti iš gražaus puodelio – tai turi jį nusipirkti tokį, kuris bus tau gražus 100%. Jei kvieti draugus į svečius – tai pasirūpink, kad ant stalo būtų ne tik maisto, bet ir žvakių bei stalo servetėlių. Jei keliauji su šeima į pikniką – neimk veinkartinių indų – pasiimk pintinę ir įsidėk mėgstamiausius puodelius, įrankius, lėkštes, pasiimt gražiausią staltiesę ir patiesalą, kad viskas būtų hygge ?
      

  • Prenumeruok ir laimėk

    Pageidaujamos prekės šiuo metu neturime? Susisiekite su mumis ir užsakysime specialiai Jums!